Nap- és Szélenergia Nap Kolozsváron

A Babes-Bólyai Egyetem Földrajz Kara és a Cholnoky Jenő Földrajzi Társaság 2007. december 15.-én magyar-román nap- és szélenergia napot szervezett a Földrajz Kar Mikó-kerti épületének Amfiteátrumában.

Az eseményen kolozsvári, csíkszeredai előadók mellett a Meteorológiai Tanszék munkatársai (Dr. Tar Károly, Tóth Tamás és Bíróné Kircsi Andrea) és Wantuchné Dr. Dobi Ildikó az Országos Meteorológiai Szolgálat képviseletében tudományos előadásokat tartottak. Dr. Florin Moldovan a Nyugati-Szigethegységben fekvő Vlădeasa-hegységben (Vlegyasza) végzett szélméréseket elemezte a szél energetikai alkalmazása céljából, Dr. Iulian Holobâcă pedig egy kiváló szélenergia kutatási projektet vázolt fel, melyhez forrást és partnereket keresnek.
Dr. Vallasek István előadásából megtudtuk, hogy Romániában igen élénk az érdeklődés a megújuló energiaforrások iránt, az Európai Unió tagjaként pedig itt is növelni kell a megújuló energiaforrások részarányát a villamos energiatermelésen belül. Románia 2010-re 33% elérését vállalja. Jelenleg 29% a RES-E részaránya, így a román kormányzat úgy ösztönzi a megújulós befektetéseket az országban, hogy régiónként meghatározza, mely megújuló energiaforrás számára kedvezőek az adottságok, illetve támogató az energiapolitikája. Az energiaszolgáltatók számára kötelező 2,2% arányban megújuló energiaforrásokból származó energiát kötelező átvétel keretében átvennie. A célkitűzés eléréséhez százalékosan is meghatározták, hogy az egyes megújuló energiaforrások milyen részarányt képviseljenek. Románia 65%-ot határozott a biomasszának, 17%-ot a szélenergiának, 13%-ot a napenergiának, 4%-ot a vízenergiának és 1%-ot a geotermikus energiának.

Az előadásokat követő élénk vita révén számos probléma vetődött fel. Mind a magyar, mind a román résztvevők hasznos tapasztalatokkal és értékes személyes kapcsolatokkal gazdagodtak és a hivatalos programot záró közös vacsorán közös együttműködési lehetőségekről is folytak egyeztetések. Ez a kezdeményezés reméljük a jövőben is folytatódni fog és kölcsönösen előnyös kezdeményezések kezdetét is jelenti egyben a közeljövőben.

Köszönet és gratuláció a rendezvény szervezőinek, Dr. Imecs Zoltánnak, Bartók Blankának és hallgatókból álló csapatának, illetve Pál Zoltánnak és minden közreműködőnek!

Nagyon sok sikert kívánunk munkájukhoz a jövőben is!

Program magyar nyelven Magyar plakát

14:00 - 14:15 Megnyitó

A Foldrajz Kar vezetősége részéről

Dr. Imecs Zoltán a Cholnoky Jenő Földrajz Társaság elnöke

Elnök: Dr. Imecs Zoltán

14:15 - 14:40 Dr. Tar Károly: A potenciális szélenergia napi menete különböző időjárási helyzetekben - Debreceni Egyetem

14:40 -15:05 Traian Tudose, Dr. Florin Moldovan: A Vlădeasa-hegység szélklimatológiai vizsgálata - Regionális Meteorológia Központ/Babeş - Bolyai Egyetem

15:05 -15:30 Dr. Iulian Holobâcă: Szélparkok optimális elhelyezése a Nyugati- Szigethegységben - Babeş- Bolyai Egyetem

15:30 - 15:55 Costea Monica, Teodor Maghiar: A szélsebesség növekedésének lokális efektusai. Elektomos áram gerjesztésének lehetőségei - Nagyváradi Egyetem

15:55 - 16:20 Bíróné Kircsi Andrea: Nagytérségű szélklimatológiai vizsgálatok - Debreceni Egyetem

16:20 -16:45 Szünet

Elnök: Dr. Florin Moldovan

16:45 - 17:10 Bondor Karoly, Maghiar Teodor, Bittenbinder Maria, Vladu Ecaterina: A napenergia komplex felhasználása váltóáram előállítására - Nagyváradi Egyetem

17:10 - 17:35 Dr. Dobi Ildikó: A klíma egyezmények hatása a magyarországi szél és napenergia hasznosításra - Országos Meteorológiai Szolgálat/Budapest

17:35 - 18:00 Dr. Vallasek István: A nap- és szélenergia hasznosításának lehetőségei Romániában az EU irányelveivel összhangban - EMT

18:00 - 18:25 Tóth Tamás: A szélerőművek környezetre gyakorolt hatásainak tükröződése a közgondolkodásban - Debreceni Egyetem

18:45 - 19:00 Rendezvény bezárása

Program román nyelven román plakát

Debrecen, 2007. december 28.
Bíróné Kircsi Andrea