DE Met Tsz      University of Babes-Bolyai        MTA        University of Oradea            MMT

MEGHÍVÓ

World Meteorological Day, 2008 - Meteorológiai Világnap 2008
80-year anniversary of the meteorological observatory of the Debrecen University
80 éves a Debreceni Egyetem meteorológiai obszervatóriuma

A Debreceni Egyetem Meteorológiai Tanszéke, a Debreceni Akadémiai Bizottság Meteorológiai Munkabizottsága, a Magyar Meteorológiai Társaság Debreceni Csoportja,
a Nagyváradi Egyetem és a Babes-Bolyai Egyetem Földrajz Kara

tisztelettel meghívja Önt a Meteorológiai Világnap alkalmából rendezendő tudományos szemináriumra,

melynek időpontja: 2008. március 27, 10 óra 30 perc,
helyszíne: a Debreceni Akadémiai Bizottság székháza (Debrecen, Thomas Mann u. 49.)

The program - A program:

10.30: Opening - Megnyitó

10.35: Greetings of the president of Hungarian Meteorological Service – Az OMSz elnökének üdvözlete.

10.40: Szegedi Sándor, Szász Gábor, Tóth Tamás (University of  Debrecen): The history of the meteorological observatory of the Debrecen University - A Debreceni Egyetem meteorológia obszervatóriumának története

11.00: Florin Moldovan, Iulian-Horia Holobâca, Adina-Eliza Croitoru (Babes-Bolyai University): Romanian meteorological network – A romániai meteorológiai állomáshálózat

11.20: Jákfalvi Mihály (Hungarian Meteorological Service): The weather station network of the Hungarian Meteorological Service and the synoptic weather station of Debrecen - A magyar Országos Meteorológiai Szolgálat állomáshálózata, a debreceni szinoptikus állomás.

11.40: Olimpia Mintas, Ioan Mintas (University of Oradea): Agro meteorology - a long term science in the Romanian agriculture - Agrometeorológia- egy hosszútávú tudomány a román mezőgazdaságban.

12.00: Iulian-Horia Holobâca, Adina-Eliza Croitoru, Florin Moldovan (Babes-Bolyai University): Long-term variability in temperature in Cluj-Napoca –A hőmérséklet hosszútávú változása Kolozsváron.

12.20: szünet

12.40: Bondor Károly, Maghiar Teodor, Vladu Ecaterina, Pop Liviu, Medra Carol, Bittenbinden Mária (University of Oradea): Producing alternative electric power based on the visible spectrum of the solar energy, intended to be used in industry - Váltóáramú energia előállítása a napenergia látható spektrumából, ipari felhasználás céljából.

13.00: Adina-Eliza Croitoru, Iulian-Horia Holobâca, Florin Moldovan (Babes-Bolyai University): Long-term variability in precipitation in Cluj-Napoca – A csapadék hosszútávú változása Kolozsváron.

13.20: Costea Monica, Maghiar Teodor (University of Oradea): Aeolian potential estimation in the hill area of Oradea city - A szélenergia potenciál közelítő meghatározása a Nagyváradot környező dombvidéken.

13.40: Bartók Blanka, Iulian-Horia Holobâca (Babes-Bolyai University): Satellite dataset verification with ground-based measurements – Műholdas adatok verifikálása felszíni mérések alapján.

14.00: Bondor Károly, Maghiar Teodor: Establishing the maximum efficiency of a gas turbine - Gázturbina maximális teljesítményének meghatározása.

Az előadások román és magyar nyelven hangzanak el, fordítással, angol nyelvű vetítéssel.

14.30: Visiting the Observatory  - Az obszervatórium meglátogatása.

Minden érdeklődőt várunk!

A szervezők